Výběr vhodného květináče je důležitý z mnoha ohledů. Svým rostlinám totiž můžete ublížit nejen volbou nevhodné velikosti, ale i materiálu a tvaru. Květináč je tedy potřeba vybrat nejen s ohledem na daný prostor, do kterého ho pořizujete, ale i s ohledem na to, co do něj plánujete sázet.
Například pro vysoké a mohutné interiérové rostliny je lepší zvolit spíše větší květináče, které rostlině poskytují dostatečný prostor pro kořenový systém a dostatečné množství zeminy. Stejně tak je potřeba zvolit vhodný tvar, který zabrání převrhnutí - pro košatou rostlinku budete nejspíš vybírat spíše z nižších a širších květináčů a ty vysoké využijete například pro palmy.
Ačkoliv by se mohlo zdát, že nejlepší volbou je pořídit co největší květináč, není to tak. Pokud rostlině dáte příliš prostoru, mohlo by se stát, že se bude rozrůstat pouze v kořenovém systému - samozřejmě na úkor té zelené a kvetoucí části, o kterou vám pravděpodobně jde především. Jsou i rostliny, například Kalokvět, které kvetou o to lépe, čím menší mají květináč. Pokud se chystáte pořídit nový květináč pro nějakou ze stávajících květin, je obecným pravidlem pořizovat květináč přibližně o pětinu větší, než byl ten předchozí.
Dalším aspektem, který je při výběru květináče nutno brát v úvahu, je potřeba zálivky. Pokud vaše květiny potřebují hodně vody a pravidelné zalévání, a vy jste přitom několikrát do roka na prodlouženém víkendu nebo služební cestě, máte dvě možnosti řešení. Pokud nemáte sousedy ochotné se propůjčit každodennímu zalévání, chce to samozavlažovací květináče a truhlíky. Ty mají k dispozici zásobník na vodu a rostlinka si sama čerpá tolik vody, kolik potřebuje.
Kromě praktických hledisek při výběru květináče jsou tu samozřejmě i ta estetická. V posledních letech jsou trendem jednoduché designové květináče s geometrickými tvary a jednobarevné varianty. Stejně tak ale můžete usoudit, že vašemu interiéru, anebo vaší rostlině, bude nejlépe slušet pravý opak.