603 528 051
Napište nám kdykoliv! info@super-kvetinace.cz

Jak pěstovat muškáty

Muškáty, neboli pelargonie, patří k nejčastěji pěstovaným okrasným rostlinám u nás. Oblíbené jsou pro svou nenáročnost a odolnost vůči škůdcům. Ovšem i při jejich pěstování je vhodné dodržovat některá základní pravidla.

 

Zasazení muškátů

Muškáty by měly být vysazovány jako předpěstované sazenice a nikoliv jako semínka. Při výběru sazenic je potřeba dávat pozor, zda vypadají na první pohled zdravě. Muškát by měl být silný s tmavě zelenými listy a bohatým kořenovým systémem. Sazenice sázejte do dostatečně hluboké nádoby, která by měla mít odtokové otvory pro přebytečnou vláhu (bez nich může dojít k uhnívání sazeniček). Sazenice také potřebují vydatné množství humusu a ihned po zasazení je nutné jim poskytnout dostatek zálivky.

 

Ošetřování muškátu

Při pěstování muškátů je nutné věnovat dostatečnou pozornost tomu, zda mají vaše rostlinky optimální zálivku. Ta musí být přizpůsobena okolní teplotě a intenzitě slunečního svitu. Substrát má být stále vlhký, ne však přemokřený. Muškáty zaléváme ráno i večer, a to ke kořenům, nikdy ne na listy. Vhodným řešením tak mohou být samozavlažovací truhlíky či květináče. Kromě toho je důležité rostlinám pravidelně poskytovat přísun živin v podobě hnojiva. Chcete-li dosáhnout co nejbohatších květů, je možné doplnit výživu i o aktivátor kvetení. Již odkvetlé květy je však nutné pravidelně odstraňovat, aby květina mohla dále co nejlépe růst.

 

Choroby a škůdci

Přestože se muškáty vyznačují vysokou odolností vůči škůdcům a chorobám, je vhodné při jejich pěstování nebrat tuto hrozbu na lehkou váhu. Jednou z nejčastějších chorob, která tyto rostliny postihuje, je takzvaná muškátová plíseň. Ta se vyznačuje plísňovým porostem na napadených částech květiny a je způsobena přílišnou vlhkostí substrátu či prostředí, ve kterém je rostlina pěstována. Proto je nejlepší prevencí kontrola přemokření substrátu a výběr vhodného umístění květináče či truhlíku s muškáty.